ליקויי בנייה מסוכנים בגינות בתים פרטיים

גינה מטופחת ומושקעת היא לא רק התגשמות חלום הפרוורים ההוליוודי: מדובר בנכס מניב לכל דבר.
ערכה של הגינה או החצר – ותכולתן – יכולים לתרום משמעותית למחיר הבית בעת מכירתו.
גינה מושקעת מגדילה את היקף המ"ר הזמין בבית, מספקת אזור נוסף לאירוח ולבילוי – ולפי הערכות שפורסמו במגזין CNN
נוטה להחזיר 100 אחוז ואף 200 אחוז משווי הכסף שהושקע בהקמתה.

במציאות הנדל”ן הישראלית, שווי הגינה או החצר מחושב כשליש משווי מ”ר רגיל בבית. חצר מטופחת ומאובזרת יותר מהרגיל עשויה גם להגיע לשווי של 40 ואף 50 אחוזים משווי מ”ר מפנים הבית.

מדובר בהזדמנות להשקעה שיכולה לשדרג נכסים רבים – אך גם במכשול אפשרי שעלול להוביל לליקויים שונים ולנזקים כספיים גדולים. תכנון לקוי, בנייה רשלנית ותחזוקה קלוקלת – עלולים לגרום לליקויי בנייה חמורים בגינת הבית.

אנחנו נוטים “לזלזל” בחשיבות של ריהוט ושיפוץ חצרות – אולם ליקויים שמתגלים בבניית החצר עלולים להשליך על כל שאר הנכס ולפגוע בערכו.

אפשר לקחת לדוגמה את הקרקע

בתום בניית הגינה אנחנו עלולים למצוא את עצמנו מתמודדים עם שטח לא מיושר, בורות חשופים, שקעים באדמה – או פגמים במערכות הניקוז וההשקיה.

אם תכנון השיפוץ בגינה לא נעשה כמו שצריך, מי הגשמים הראשונים שאחרי השיפוץ עלולים לזרוק לטמיון את כל ההשקעה שלנו. אותו הדבר נכון גם לגבי הקמת הגדרות בין הבית שלנו לבין בתי השכנים. חומת אבן או עץ נמוכה מדי עלולה לפגוע בפרטיותנו ולהפוך את השהות בגינה לבלתי נעימה – ואף לגרום לזליגה של מי גשמים או מי ביוב ממגרש השכן אל המגרש שלנו. רבים מהליקויים הללו כלל לא עומדים לנגד עיניו במהלך שיפוץ הגינה – ומתגלים רק מאוחר מדי.

“הרבה לקוחות בכלל לא חושבים על כל הדברים שיכולים להשתבש”, אומרים בחברת קנה’קש העוסקת בהקמת דקים העשויים במבוק.

“בטיחות ומניעת החלקה, או עמידות למים, למשל, הן דרישות חשובה מכל דק שעשוי מכל חומר גלם כלשהו. אומנם אין לנו יותר מדי ימי גשם בארץ, אבל כשהגשם מגיע – הוא מגיע בכבדות”.

“כל הדקים שאנו משווקים”, הם מסבירים, “עמידים למי גשמים וללחות – והם גם חסינים בפני פטריות ומיקרו-אורגניזמים. זו צרה צרורה נוספת שהרבה אנשים לא מכירים. לא משנה כמה יוקרתי היה העץ שבחרתם – טפילים ומזיקים יכולים לכרסם אותו במהירות מבהילה.

טפילים יכולים לפגוע לא רק בדקים או פרגולות עשויים מעץ – אלא גם בעצים עצמם הפזורים בגינה. אם נזניח את בריאות העצים במגרש שלנו, הם עלולים ליפול קורבן למחלות, לשלוח שורשים אל הביוב ולפגוע בצנרת – ואף להוות מוקד משיכה למזיקים כמו יתושים או חרקים בלתי-רצויים אחרים.

בריכה

בריכה בחצר עלולה להפוך גם היא לגורם לא פשוט לכאבי ראש. עם כל הכבוד למי הגשמים – כל בריכה מלאה בכמויות אדירות של מים. הנזקים במקרה של נזילה, סדר, התפתחות טחב או אפילו סכנות החלקה וטביעה עשויים להיות אדירים כמוהם גם הליקויים הפוטנציאליים בבניית מטבחי חוץ.

זו אחת ההוצאות הכבדות ביותר בשיפוץ חצר – ובצדק. מטבח חוץ צפוי להוסיף הרבה לשווי הנכס – אך יש לבנות ולתחזק אותו בצורה הנכונה. רשלנות בבניית מטבח החוץ תגרום לנזקים כלכליים גדולים פי כמה וכמה מהחיסכון
האפשרי מעיגול פינות.

מטבח חוץ

“מטבח חוץ הוא מטבח לכל דבר”, אומרים ב- Outopia Outdoor Kitchens, שבונה ומתקינה מטבחי חוץ מעוצבים באיכות גבוהה. “אבל בניגוד למטבח רגיל – הוא אמור לעמוד בלחצים משמעותיים. מזג האוויר הוא פונקציה חשובה. מטבחי החוץ שלנו ב- Outopia מותאמים לכל מזג אוויר כלשהו ומיוצרים מפרופילים עשויים אלומיניום – פתרון טכנולוגי שרשום כפטנט בינלאומי”.

“במקרה של מטבחי חוץ בפרויקטים הסמוכים לחוף הים”, הם מוסיפים, “אנחנו מציעים גם תהליך ציפוי נוסף וייחודי – המאפשר להוסיף הגנה נוספת בפני קורוזיה ושחיקה”. עוד מספרים ב- Outopia על החשיבות שבהתקנת מערכות תשתית וחשמל תקינות ועמידות.

“מערכות החשמל במטבח החוץ צריכות לעמוד בדרישות מחמירות ביותר – והתקנה לא נכונה עלולה לגרום לנזקים כבדים לתשתית החשמל ואף להסב נזק למטבח עצמו. חשוב להתכונן לליקויים כאלה ולשים לב שאנחנו לא מתפשרים על איכות ועמידות – וכך אנו מקפידים לעשות בחברתנו כבר שנים”.